Piektdiena, 04 Augusts 2017 08:28

Pagastu stāsti: uzņēmējdarbība Iecavas novadā

ZPR turpina pērn Vilcē un Gailīšos aizsāktos pagastu stāstus uzņēmējdarbības kontekstā, taču šoreiz iznāk vēstīt par veselu novadu, jo administratīvi teritoriālās reformas laikā Iecavas pagasts iztika bez kaimiņu teritoriju pievienošanas un vienatnē pārtapa par gana stipru novadu.

Pašvaldības projektu koordinatore Sintija Kalēja uzsver, ka novadā dominējošā ir lauksaimniecības nozare, taču attīstības tendences vērojamas arī pārtikas ražošanā, metālapstrādē, kokapstrādē, elektronikā un vēl citās jomās. Uzņēmējdarbības attīstību sekmē Rīgas, Jelgavas un Bauskas tuvums ar atbilstīgu tirgu un darba resursu pieejamību.

Foto ieskats Iecavas novada uzņēmējdarbībā: ZPR Facebook lapā.

Iecavas vārds visplašāk un vistālāk pazīstams ar Ziemeļeiropā lielākā olu un olu produktu ražotāja – akciju sabiedrības “Balticovo” zīmolu. Uzņēmums ik gadu investē lielas naudas summas gan celtniecībā, gan jaunu tehnoloģiju un produktu ieviešanā. Pērnajā gadā nodarbināto skaits pārsniedza skaitli 240, no tiem aptuveni 150 ir iecavnieki. Pēdējā laika novitāte ir Auces novada Bēnes pagastā lietošanā nodotais jaudīgais graudu pārstrādes un uzglabāšanas komplekss, 2,4 miljonu lielā vistu ganāmpulka papildināšana ar pašu inkubatorā audzētajām paipalām, kā arī vārītu vistu olu bez čaumalas un vārītu kapātu olu nonākšana tirgū. Darba devēju konfederācija pērn Balticovo atzinusi par labāko darba devēju Zemgalē.

Prestižajā izstādē “EXPO 2017” ar vadmotīvu “Nākotnes enerģija”, kas līdz 10. septembrim notiek Kazahstānas pilsētā Astanā, dalībnieku vidū ir arī Iecavas uzņēmums SIA “VIZULO”. Jaunā ražotne šeit atvērta tikai nesen, pārceļoties no galvaspilsētas Rīgas, kur augstvērtīgu gaismas diožu un gaismas objektu izgatavošanai kļuvis par šauru. Minētie produkti paredzēti ielu, lidostu, stadionu, industriālo parku un biroju apgaismošanai. Latvijā “VIZULO” produkciju izmanto arī pašvaldības, kas īsteno ES atbalstītos energoefektivitātes projektus ielu apgaismojuma modernizēšanā, bet visvairāk uzņēmums orientējas uz eksportu, pavisam sadarbojas ar 26 valstīm, piemēram, tieši mūsu apmeklējuma laikā iecavnieki pabeidza 10 000 apgaismes ķermeņu piegādi Jaunzēlandes pasūtītājiem.

Savukārt SIA “AISIS” darbībai Iecavā ir jau vairāk nekā 10 gadu sena vēsture. Sabiedrības pamatdarbībā ietilpst pārtikas rūpniecībā pieprasīto nerūsējošā tērauda tvertņu, cisternu, konteineru, siltummaiņu un tehnoloģisko iekārtu projektēšana, izgatavošana un uzstādīšana. Ievērojot katra pasūtītāja infrastruktūras īpatnības un specifiskās vajadzības tehnoloģisko procesu nodrošināšanā, iekārtas top elastīgi sadarbojoties ar daudziem projektētājiem un materiālu piegādātājiem kā Latvijā, tā ārzemēs. Iecavas ražotne, radniecīgu uzņēmumu vidū, ir viena no progresīvākajām Baltijas valstīs, piemēram, iekārtu metināšanu un apstrādi te veic ar robotu palīdzību.

Patērētāju vidū, kas orientēti uz videi draudzīgu saimniekošanu, aizvien pieprasītāka ir Iecavas uzņēmumā SIA “LINUM COLOR” ražotā produkcija – dabīgās lineļļas pernica, beice, krāsa, eļļa interjeram, beice terasēm un citi ekoloģiski produkti. Turklāt uzņēmums ir lielākais dabīgo, ekoloģisko un videi draudzīgo koksnes apdares materiālu ražotājs Baltijas valstīs. Ne velti iecavnieku stends dažādās starptautiskās izstādēs un gadatirgos ir viens apmeklētākajiem. To pašu var sacīt par SIA “IECAVNIEKS&CO”, kas ir daudznozaru uzņēmums un viens no lielākajiem rapšu eļļas ražotājiem Baltijā. Pārstrādājot rapšu, linu un kaņepju sēklas, uzņēmumā iegūst nerafinētas augu eļļas, veselas un smalcinātas linsēklas, kaņepju pavalgu, kā arī raušus lopbarībai, tostarp zivju piebarošanai.

SIA “Spals”, kas mājvietu radis Iecavas novada Ratniekos, ir viens no ražīgākajiem un modernāk aprīkotajiem mēbeļu ražošanas uzņēmumiem visā Zemgalē. Uzņēmumā pārsvarā veic sērijveida un individuālo pasūtījumu mēbeļu izgatavošanu, tostarp konferenču galdu, dokumentu skapju, grāmatu plauktu. Atsevišķi ražotnē gatavo arī iekšdurvis un moduļu starpsienas, bet eksporta tirgiem vairāk ir domātas īpašas, ērti lietojamas, automātiski regulējamas virtuves iekārtas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Pērn iecavnieki uzņēmumu nominēja balvas “Gada uzņēmējs Zemgalē 2016” saņemšanai.

Tuvojoties Iecavai no jebkura iebraucamā ceļa, nevar nepamanīt daudzo siltumnīcu siluetus - novadā komersanti mīl nodarboties ar dārzeņu, vai puķu kultūru audzēšanu. Uz pārējo fona ražošanas platību un apjoma ziņā izceļas zemnieku saimniecība “Liepziedi”, kur trīs hektāru segtajās platībās audzē gurķus un tikpat lielā platībā uz lauka – kabačus. Divas trešdaļas siltumnīcu apkurina ar malku un pirmo gurķu ražu parasti novāc jau aprīļa beigās. Visu izaudzēto piegādā kooperatīvam “Baltijas dārzeņi”, tādējādi atmetot rūpes par produkcijas realizāciju. Ražošanas infrastruktūras izveidei, tostarp dārzeņu glabātavas celtniecībai izmantots ES struktūrfondu atbalsts, sezonas laikā ar darbu “Liepziedos” nodrošina aptuveni pussimtu vietējos un tuvākās apkaimes iedzīvotājus, bet naudas apgrozījums sasniedz gandrīz pusmiljonu eiro gadā.

Turpat netālu – Zorģos meklējama zemnieku saimniecība “Bērziņi”, kur audzē graudaugus, rapsi, veic zaļināšanas pasākumus, organizē izglītojošus seminārus un ekskursijas kā pieaugušajiem tā skolu jaunatnei. “Bērziņi” ir demonstrējumu saimniecība, kas kļuvusi par asociācijas “Lauku ceļotājs” biedru, jo Zemgales apceļotāju vidū, sevišķi no tālākām zemēm, ir pietiekami daudz interesentu, kuriem rūp iepazīties ar lauksaimniecisko ražošanu Latvijā mūsdienu apstākļos. Tūristiem un ne tikai viņiem ir izveidots atpūtas komplekss “Labirinti” – ģimenei draudzīga vieta ar atrakciju parku, velokartodromu, kempingu, nepieciešamo infrastruktūru saviesīgu pasākumu rīkošanai.

Dzimtmisas apkaimē, sevišķi skolas laikā, jau labi sen kā lielus un mazus apmeklētājus laipni sagaida popularitāti iemantojušais minizoodārzs “Dobuļi”, kas ir Agitas un Vara Ķelpju ģimenes uzņēmums. Gadiem ritot, “Dobuļos” izveidota plaša un savdabīga savvaļas dzīvnieku un putnu kolekcija. Zoodārza iemītnieki iegādāti visdažādākajās pasaules valstīs, turklāt kolekcija, kā arī dzīvnieku mītņu skaits nemitīgi papildinās. Pēdējā laika jaunums, piemēram, ir no Kauņas Zoodārza atvestā kamielīte Mūza, līdztekus tam saimnieki iemanījušies pārstrādāt dažādu eksotisku dzīvnieku vilnu, gatavot un realizēt daudzas sadzīvē noderīgas lietas.

Kokaudzētava SIA “Skujenieki” izveidota 1994. gadā, pārņemot kādreizējo mežrūpniecības saimniecības kokaudzētavu. Sākumā tur audzēti priežu, egļu un bērzu stādi, bet vēlāk klāt nākuši dekoratīvo skuju un lapu koku, krūmu un daudzgadīgo puķu dēsti, arī dažādu sugu Ziemassvētku eglīšu dēsti. Par plašo piedāvājumu visvairāk priecājas paši iecavnieki, kuri visā valstī kļuvuši slaveni ar unikāliem, parauga vērtiem daiļdārziem. To ievērojis arī zemnieku saimniecības “Medīgas” īpašnieks Juris Kudaps un pievērsies puķu audzēšanai. Siltumnīcās izaudzētos puķu stādus, saglabājot šķirņu, krāsu un formas lielo dažādību, saimnieks vairumā un mazumā, no agra pavasara līdz vēlam rudenim, tirgo Rīgā, Jūrmalā, Bauskā un, protams, arī paša saimniecībā.

Noslēdzot ieskatu uzņēmējdarbībā Iecavā, kas nebūt vēl nav pilnīgs, iekūkojāmies arī samērā nesen vienā no centra daudzstāvenēm, kur mīt arī pašvaldības administrācija, atvērtajā kafejnīcā “Gardumu avēnija”. Divas līdzīgi domājošas, ar enerģiju un radošu izdomu apveltītas uzņēmējas, te ciemata iedzīvotājiem un gardēžiem no tālākas apkaimes piedāvā ne vien dažādām gaumēm atbilstīgu aromātisku kafiju, bet galvenais – nupat kā no krāsniņas izceltus, šķiet, neatkārtojamus eklērus, vēja kūkas, kruasānus un virkni smalkmaizīšu, kā arī pēc oriģinālus desertus un dažus apetīti rosinošus siltos ēdienus.

Juris Kālis
Zemgales Plānošanas reģiona
sabiedrisko attiecību speciālists
Foto: Juris Kālis