Ceturtdiena, 17 Augusts 2017 08:36

Ar Zemgales kultūras programmas atbalstu uzlabots Plūdoņa muzejs

Viļa Plūdoņa muzejā “Lejeniekos” 23. augustā svinīgā pasākumā atklās atjaunoto klēti un ratnīcu, kuru ekspozīcija top ar Latvijas Valsts mežu atbalstītās Zemgales kultūras programmas atbalstu.

 

Atklāšanas sarīkojumu kuplinās Ceraukstes pagasta folkloras kopa „Laukam pāri”. Jau no plkst.12 interesenti varēs izzināt rudzu maizes cepšanas tradīcijas muzeja saimniecības ēkā. Jaunatvērtajā klētī varēs aplūkot etnogrāfiskos maizes cepšanas piederumus.

V.Plūdoņa muzejā jau 2013. gadā tika veikta arhitektoniskā izpēte ar mērķi izstrādāt kūts un klēts restaurācijas programmu. Izpēte kļuva par aizsākumu muzeja sakārtošanai, savedot tehniskā kārtībā katru no vēsturiskajai apbūvei piederīgajām celtnēm un atjaunojot vēsturiskās viensētas ainaviskās un kultūras vērtības.

Kūts, kas tiek dēvēta par ratnīcu, un klēts ēkas līdz mūsdienām bija saglabājušās nepilnā apjomā. Kūts savulaik bijusi apjomīgākā saimnieciskās apbūves celtne sētā. Laika gaitā tā bija zaudējusi abos galos piebūvētos šķūņus. Savukārt klēts celta 1879.gadā. Lielākos pārveidojumus klēts ēka piedzīvoja, kad tika nojaukts vāgūzis un pusgraudnieka klētis, kuras atradās zem viena jumta. Līdz mūsdienām bija saglabājusies apmēram trešdaļa no sākotnējās ēkas apjoma.

Abas saimnieciskās ēkas bija ne vien zaudējušas daļu no saviem sākotnējiem apjomiem, bet arī padomju laiku periodā lietotas saimnieciskiem mērķiem, tāpēc līdz mūsdienām nonākušas sliktā tehniskā un vizuālā stāvoklī.

2017. gadā sākti vairāki apjomīgi projekti, restaurējot ratnīcu un klēti, tostarp atjaunojot arī zudušo klēts daļu.

Iesaistoties projektu konkursos, muzejs ir saņēmis finansiālu atbalstu 3100 eiro apmērā no ZPR īstenotās un Latvijas Valsts mežu atbalstītās Zemgales kultūras programmas, savukārt no Valsts kultūrkapitāla fonda 3500 eiro muzeja eksponātu restaurācijai un ekspozīcijas iekārtošanai klētī un ratnīcā. Ekspozīcijas veidošana jau sākusies, un plašāk par saimniecību “Lejnieki”, kāda tā bijusi V.Plūdoņa dzīves laikā, apmeklētāji varēs uzzināt jau 2017. gada rudenī.

bauska.lv