Otrdiena, 26 Decembris 2017 05:31

ZPR Attīstības padomes sēdē viesojas LPS priekšsēdis

2017. gada pēdējā Zemgales Plānošanas reģiona Attīstības padomes sēdē, kas norisinājās Pļaviņu novadā, viesojās Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) vasarā ievēlētais priekšsēdētājs Gints Kaminskis, ieskicējot nākamā gada prioritātes un galvenos uzdevumus.

Tiekoties ar padomes dalībniekiem, G.Kaminskis atzīmēja divus jautājumus, par kuriem šobrīd ar attiecīgajām iestādēm notiek diskusijas - atvieglojumiem īpašuma pārdošanai un kārtības maiņu deklarēšanās procesā.

“Esam sagatavojuši aicinājumu Tieslietu ministrijai (TM) mainīt dokumentu iesniegšanas kārtību Zemesgrāmatā, akcentu liekot uz elektronisku dokumentu apriti. Nekustamo īpašumu tirdzniecībā vēlētos redzēt auto pārdošanai līdzīgu principu - pārdevējs elektroniski paziņo savu gatavību īpašumu pārdot, bet pircējs ierodas un reģistrē izmaiņas Zemesgrāmatu nodaļā,” tā G.Kaminskis, piebilstot, ka aicinājumam pievienoties gatavi arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Latvijas Darba devēju konfederācija, arodbiedrības un citi. Tāpat viņš arī akcentējis, ka uz šo ideju bažīgi raugās notāri, taču aicinājums paredz saglabāt iespēju iedzīvotājiem pirkšanas/pārdošanas jautājumus risināt arī ierastajā ceļā - ja tas iesaistītajām pusēm ir izdevīgāk vai drošāk.

Otrs būtiskais jautājums, ko LPS sadarbībā ar TM vēlas risināt - rosināt izmaiņas deklarēšanās kārtībā. “Zināms, ka jebkurā īpašumā iespējams deklarēties dažu minūšu laikā, taču procedūra, lai nelikumīgi deklarētos no īpašuma “dabūtu ārā” ir ilgstoša un pārlieku birokrātiska,” skaidroja LPS priekšsēdētājs. Ar ministriju saskaņots viedoklis, ka īpašuma īpašniekam jādod iespēja e-vidē pilnībā vadīt deklarēšanās procedūru, ērtā veidā atsakoties no nelikumīgi pierakstītajām personām.

Tāpat diskusijās LPS vadītāja uzmanība vērsta arī uz skolas gaitu sākšanu sešu gadu vecumā. Kā norādīja Jēkabpils domes vadītājs Raivis Ragainis, šī ideja var radīt tālejošas sekas teju desmit gadu garumā: “Ja pamatskolas pirmajā klasē ir, piemēram, piecas klases ar 150 bērniem, bet vienlaikus aptuveni tikpat bērnu pirmās klases mācību programmu izņem bērnudārzā, tad otrajā klasē viņi visi satiksies, un skolām būs jādomā, kā organizēt darbu ar jau 300 bērniem,” tā R.Ragainis, prognozējot, ka šī problēma skolās turpināsies līdz pat devītajai klasei. To apstiprināja arī LPS priekšsēdis, atzīstot, ka līdz šim sarunas par jaunu mācību modeli ar Izglītības un zinātnes ministriju nav bijušas īpaši sekmīgas.

Iztaujājot LPS vadītāju, sēdē apspriesti arī jautājumi par līdzekļu pieejamību reģionālajiem autoceļiem, skolēnu pārvadājumu nākotni, reģiona ciemu un mazpilsētu dzīvojamā fonda uzturēšanu un pašvaldību iesaistīšanos jaunu mājvietu celtniecībā.

Jāatzīmē, ka pirmā 2018. gada ZPR Attīstības padomes sēde norisināsies 16. janvārī Jelgavā.

Aigars Ieviņš
Zemgales Plānošanas reģiona
sabiedrisko attiecību speciālists