Remigrācija

Lielākajā daļā Latvijas pašvaldību ir samazinājies iedzīvotāju skaits, tādēļ remigrācijas aktivitātēs kopā ar valsti ir cieši jāsadarbojas tieši pašvaldībām. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) un Zemgales plānošanas reģions ir uzsākuši prioritārā pasākuma 2018.-2020. gadam “Pilotprojekts pašvaldībās remigrācijas veicināšanai “Reģionālās remigrācijas koordinators”” īstenošanu.

 

ZPR sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) Remigrācijas atbalsta pilotprojektā izsludina pieteikšanos grantam uzņēmējdarbības sākšanai un īstenošanai!

 

Projekta ietvaros izveidots piecu reģionālo remigrācijas koordinatoru tīkls. No 2018. gada 1. marta ZPR darbu ir uzsācis reģionālais remigrācijas jautājumu koordinators Edgars Jānis Paulovičs.

Šīs VARAM iniciatīvas mērķis ir atbalstīt tos tautiešus, kuri plāno atgriezties Latvijā, ar praktisku informāciju un palīdzību dažādu jautājumu risināšanā. Cilvēkiem, kas ilgāku laika posmu pavadījuši citā valstī un nav aktīvi sekojuši likumu vai pašvaldību noteikumu izsludināšanai, varētu nebūt vienkārši sameklēt vajadzīgo informāciju. Tāpēc reģionālais koordinators kopā ar attiecīgās Zemgales pašvaldības speciālistiem sagatavo interesentam atbilstošu piedāvājumu par darba un dzīves iespējām. Katrs, kam zināmi cilvēki,, kas pēc ilgstošas prombūtnes plāno atgriezties uz dzīvi Latvijā, ir aicināts informēt par šo iespēju, sazinoties ar E.J.Pauloviču pa tālruni 63028085 vai e-pastā Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt..

Remigrācijas koordinatora uzdevums ir sagatavot personalizētus piedāvājumus atbilstoši potenciālā remigranta interesēm šādās jomās:

  • Pakalpojumi ģimenēm – it īpaši izglītība un pirmsskolas izglītības pieejamība, asistentu pieejamība izglītības iestādēs, iespējamais atbalsts;
  • Dzīvesvietas (atbilstoši potenciālā remigranta vajadzībām iespēju robežās sniegt atbalstu pašvaldības un privātā sektora piedāvājuma par dzīvojamo fondu un nekustamo īpašumu apzināšanā);
  • Nodarbinātības un uzņēmējdarbības iespēju apzināšana un apkopošana;
  • Citi pakalpojumi vai intereses atbilstoši potenciālā remigranta vajadzībām.

Gada otrajā pusē plānots realizēt uzņēmējdarbības atbalsta projektu «Atgriešanās atbalsts», kura ietvaros remigrantiem būs iespēja pieteikties uz grantu saņemšanu (līdz 9000 eur) uzņēmējdarbības uzsākšanai Latvijā.

 

Remigrācijas projekta pilotpašvaldības

Pilotprakses projektu atbalstīšana remigrācijas jautājumos pašvaldībās

Pārresoru koordinācijas centra sadarbības platformas “Demogrāfisko lietu centrs” (DLC) uzdevumā nodibinājums “Baltic Institute of Social Sciences” veica pētījumu “Pašvaldību politikas instrumenti aizbraukušo iedzīvotāju remigrācijas veicināšanai”.Balstoties uz minētā pētījuma rezultātiem un DLC lēmumu, kā pašvaldības remigrācijas pilotprojektu īstenošanai tiek noteiktas:

  • Kurzemes reģionā - Saldus novads, Skrundas novads
  • Zemgales reģionā - Jelgavas pilsēta, Ozolnieku novads, Rundāles novads, Neretas novads
  • Rīgas reģionā - Tukuma novads
  • Vidzemes reģionā - Gulbenes novads, Smiltenes novads
  • Latgales reģionā - Daugavpils pilsēta

 

Informācija par pašvaldībās pieejamiem pakalpojumiem: http://vietagimenei.lv/noderigi/