Oktobra sākumā (2.-3.10.2019) notika piektais projekta "Sociālo pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošana Vidus-Baltijas reģionā”/ SocQuality, LLI-317 partneru pieredzes apmaiņas un apmācību pasākums Jaunjelgavas un Viesītes novadā. Tajā piedalījās projekta partneru sociālā darba un jauniešu darba speciālisti, kā arī projektu vadītāji no Dobeles, Auces, Zemgales Plānošanas reģiona administrācijas, kā arī Kretingas, Rokišķiem un Jonisķiem.

Attēlā - projekta partneru sociālā darba un jauniešu darba speciālisti no astoņām Latvijas un Lietuvas pierobežu pašvaldību iestādēm

Jaunjelgavas sociālā dienesta vadītāja Evija Elksne iepazīstināja ar Dienesta piedāvātajiem pakalpojumiem, struktūru, sasniegumiem un izaicinājumiem.

Seces pagastā esošā Jaunjelgavas novada Sociālā dienesta Dienas centra struktūrvienība “Seces pagasta Dienas centrs” ir ierīkots Seces pagasta centrā, vienā no daudzdzīvokļu mājas dzīvokļiem. Iepazīstoties ar telpām un vadītājas stāstīto, varēja secināt, ka dienas centrs ir ļoti mājīgs, ģimeniskai videi pietuvināts risinājums brīvā laika pavadīšanai bērniem pēc skolas, jauniešiem un senioriem.

Jaunjelgavas novada Staburaga pagasta bijušajā Vīgantes skolā (vairāk nekā 30 km no Jaunjelgavas pilsētas) ar vairāku ES finansētu projektu atbalstu ir ierīkota veco ļaužu pansija (1. stāvs) un ar SocQuality, LLI – 317 projekta atbalstu - grupu dzīvokļi (2. stāvs) ar 12 vietām, no kurām jau šobrīd astoņas ir aizpildītas. Grupu dzīvokļi ir mājīgi iekārtoti, aprīkoti, tajos nodrošināta vides pieejamība. Pakalpojums ir reģistrēts Labklājības ministrijā Sociālo pakalpojumu reģistrā un atzīts par sociālo pakalpojumu prasībām atbilstošu. Mājas teritorijā ar projekta atbalstu ir ierīkota siltumnīca grupu dzīvokļu iemītnieku darba prasmju uzlabošanai.

Attēlā - Sociālās aprūpes centrs "Vīgante"

Pieredzes apmaiņas otrā diena iesākās iespaidīgajā Viesītes kultūras pilī ar Viesītes novada domes priekšsēdētāja Alfona Žuka kunga uzrunu. Viņš uzsvēra pašvaldības ieguldījuma nozīmi sociālo pakalpojumu attīstībā un, pateicoties nevalstisko organizāciju darbam, īpaši izceļams Latvijas Cistiskās fibrozes biedrības vadītājas Allas Beļinskas ieguldījums attīstot sociālas rehabilitācijas pakalpojumus novadā un saņemot augstos apbalvojumus no LR Veselības ministrijas un citām valsts mēroga institūcijām.

Pieredzes apmaiņā Viesītē notika apmācību seminārs “Sadarbība ar nevalstiskajām organizācijām – vietējā, reģionālā, nacionālā un starptautiskā pieredze”, kuru vadīja Latvijas Cistiskās fibrozes biedrības vadītāja Alla Beļinska. Prezentācija bija spožs piemērs motivēta un izglītota cilvēka spējai, risinot sava bērna problēmas, apgūt pārrobežu pieredzi, pulcēt ap sevi cilvēkus ar līdzīgu problēmu no visas Latvijas, pārstāvēt šo cilvēku intereses starptautiski un piedāvāt risinājumus nacionālajā līmenī, panākot izmaiņas nacionālajā likumdošanā un valsts budžetā.

Attēlā - Viesītes novadā reģistrētās biedrības “Latvijas Cistiskās fibrozes biedrības” vadītājas Allas Beļinskas prezentācija.

Latvijas Cistiskās Fibrozes biedrības atbalsta centra apmeklējumā dzirdēts stāstījums par piedāvātajiem rehabilitācijas pakalpojumiem (fizioterapeits, ergoterapeits, psihologs, specializētais transports) bērniem ar invaliditāti un ģimenes locekļiem no tuvākās apkārtnes novadiem un pagastiem, reģionālajā līmenī.

Turpinājumā projekta partneri apmeklēja Viesītes novada jauniešu centru, izmēģināja telts metodi komandas saliedēšanai un iepazinās ar veselīga dzīvesveida veicinošām metodēm un materiāliem, ko centra vadītāja pielieto sākumskolas vecuma bērnu izglītošanai.

Viesītes novada jauniešu centra telts metode komandas saliedēšanai

Visbeidzot partneri devās uz tik tikko izveidoto Viesītes novada Dienas centru, kas izveidots par SocQuality projekta līdzekļiem Viesītes bijušās arodskolas kopmītņu ēkas 1. stāvā. Novērtējām ieguldījumus remontdarbos un vides pieejamības nodrošināšanā (pieejams pacēlājs, nav sliekšņu, platas durvis), kā arī stāstījumu un bažas par šī dienas centra darbības uzsākšanas procesu (personāls, metodes, apmeklētāju informēšana, integrācija pašvaldības struktūrās, finansējums u.c.) un apņēmību to paveikt līdz projekta beigām.

Projekta Sociālo pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošana Vidus-Baltijas reģionā”/ SocQuality, LLI-317 īstenošanas laiks: 01.03.2018 – 29.02.2020 (24 mēneši). Projekts tuvojas noslēguma fāzei. 2020. gada 15. janvārī     plānota projekta noslēguma konference, kurā tiks ziņots par projekta rezultātiem.

Vadošais partneris: Zemgales Plānošanas reģions (LV), www.zemgale.lv

Projekta kopējais finansējums: 791 256,20 EUR (t.sk. ERAF finansējums 672 567,74 EUR)

Zemgales Plānošanas reģiona finansējums: 90 000,00 EUR (t.sk. ERAF finansējums 76 500, 00 EUR)

Projektu līdzfinansē: Interreg V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programma 2014-2020. gadam. Interreg V-A Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020.gadam mērķis ir sekmēt Programmas reģionu ilgtspējīgu sociālekonomisko attīstību, palīdzot tos padarīt konkurētspējīgākus un pievilcīgākus dzīvošanai, uzņēmējdarbībai un tūrismam. www.latlit.eu  / www.europa.eu

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.