Pēc izkarsēšanās veldzēties aukstā dīķī, kublā vērot zvaigznes vai sajust pirts gariņa klātbūtni – pirtīs atgūsies miesa un atpūtīsies prāts. Ziemā tā ir īpaša bauda, kas ļauj palutināt sevi, atgūstot arī veselību un spēkus.

Tādēļ Zemgales plānošanas reģions kopā ar novada pašvaldībām tūrisma informatīvajā kampaņā “Zemgale aicina!” piedāvā ikvienam izbaudīt pirts rituālus, atgādinot par senām un iepazīstot jaunas tradīcijas. No melnās dūmu pirts un enerģētiski uzlādējošiem rituāliem līdz mūsdienīgajam kublam zem naksnīgām debesīm – izvēlieties sevis lutināšanas prieku!

Pirts, kubls un dīķis vienuviet (Aizkraukles novads)

Brīvdienu māja “Villa Lakstīgalas” piedāvā ne tikai nakšņošanas iespējas, bet arī patīkamu un relaksētu atpūtu pirtī un karstajā kublā. Lai pilnībā baudītu pirts rituālus, pirtiņā ir gan lāvas telpa divos līmeņos, gan priekšnamiņš, kas ir kā maza virtuvīte, gan atsevišķa atpūtas telpa. Pirts baudīšanai pieejamas arī aromātiskās eļļas un kristāli. Savukārt uz blakus esošās āra terases atrodas burbuļojošs karstais kubls un āra duša. Kublā ir hidro un airo masāžas, LED apgaismojums. Asāku izjūtu cienītājiem iespējams nopeldēties arī dīķī.

“Villa Lakstīgalas” karstais kubls. Foto: publicitātes

Enerģētiskā pirts un Dvēseles dziednīca (Bauskas novads)

19. gadsimta zemnieku sētas “Everti” ansamblī ieskauts latviskais pirts rituāls “Dvēseles dziednīca”. Pamatprocedūras ir sildīšanās, skrubis, pēršanās un maska, taču pirts rituāls tiek pielāgots katram individuāli. Procedūru ilgums atkarīgs no cilvēku skaita un vajadzībām, bet apmēram tās ir 3–5 stundas, arī zāļu tēja, kāds našķis un slotas ir iekļauti cenā.

Te tiek atgādināts, ka katram laika ritējumam ir sava nozīme, un tas redzams arī pirts rituālā. Piemēram, ievu ziedu pirts – dvēseliskas piedošanas un pieņemšanas enerģijai, ceriņu ziedu pirts – sirds čakras un mīlestības enerģijai, maijpuķīšu pirts – dabīgam skaistumam un šarmam. Apmeklētājiem iespējams piedalīties arī meistardarbnīcās, semināros, neirografikas nodarbībās, gadskārtu ieražās, bet augustā – ikgadējā brīvdabas festivālā “Laika Rata pietura Evertos”. Tāpat te vienmēr atvērts un pieejams ir Evertu Meditāciju labirints, kas sevī ietver četru stihiju garu ceļus un centrālo, visu savienojošo bezgalīgās, mūžīgi atjaunojošās Dievišķās Mīlestības enerģijas labirintu.

Pirts rituāls “Evertos”. Foto: Zemgales plānošanas reģions

Dziedinoši akmeņi Silmaļu pirtī (Dobeles novads)

Brīvdienu mājās “Silmaļi” pieejama ar malku kurināma pirtiņa, kura izvietojusies dabas parka “Tērvete” meža ielokā. Silmaļos saimnieki parūpējušies par visu nepieciešamo pirtošanās procesam – dvieļi, halāti, čības, pirts slotas. Pērtuvē karsēšanai salikti īpaši akmeņi, kuri pozitīvi ietekmē ādas stāvokli, uzlabo elpceļu darbību un ir dziedinoši. Pēc pirts iespējams relaksēties un iegremdēties apsildāmā kublā. Pirtiņa paredzēta nelielām kompānijām, līdz septiņiem cilvēkiem.

Pirts Silmaļi ziemas vakarā

Pirtiņa “Silmaļi”. Foto: L.Dunauska

Melnās pirts terapija (Jēkabpils novads)

Brīvdienu māja “Spilves” piedāvā labsajūtu kompleksu meža ielokā atpūtai no urbānās vides. Te varēs izkarsēties un nopērties saimnieka Andreja kurinātajā melnajā pirtī, kas ir viena no retāk sastopamajām terapijām Latvijā. Pēc tam ir iespēja veldzēties arī dīķī un malkot zāļu tējas. Tieši blakus pirtij, pie lielā ozola, atrodas arī kubls. Kas gan var būt labāks par lielisku kompāniju kublā, kur var čalot un skatīties zvaigznēs! Savukārt pēc tam ir iespēja atstlābināt ķermeni un prātu ar ājurvēdas masāžu, kas uzlabo asinsriti, vielmaiņu, limfas atteci, muskuļu un ādas tonusu, kā arī miega kvalitāti. Silto eļļu, roku kustību un maigas mūzikas apvienojumā tā var aizmirst ikdienas steigu, rūpes un nemieru, kaut mirkli esot tikai ar sevi.

Pirts rituāls “Spilvēs”. Foto: Divi Kadri

Ar pirts gariņa klātbūtni (Jelgavas novads)

“Veclīču pirts” miesas un gara labsajūtai piedāvā omulīgu vietu ar kamīnzāli. Iepriekš piesakoties, te iespējams izbaudīt pirtnieces Lienītes un pirts gariņa klātbūtni pirts slotiņu smaržās. Pirts kompleksā atrodas arī banketzāle vakara pasēdēšanai, draugu vai kolēģu kopābūšanas baudīšanai.

Pirtīžas rituāls jaundzimušajiem “Veclīču pirtī”. Foto: “Miesai un garam”

Aizkraukles novadā

Bauskas novadā

Dobeles novadā

  • Lauku pirts “Auru Cīruļi”
  • Pirtiņa “Pie Evitas”
  • Viesu māja “Dabaicēni”

Jēkabpils novadā

  • Zāļu un pirts sala Aknīstes pagastā – pirtsvakars draugu lokā pirtnieces vadībā
  • WAKE pirtiņa Jēkabpilī, Radžu ūdenskrātuves krastā
  • Brīvdienu māja “Celmiņi” Kūku pagastā – triju veidu pirtis un burbuļbaļļa

Jelgavā un Jelgavas novadā

  • Klīves pirts
  • Berķenes muiža un spa
  • Pirts un kublu noma “Piču Paču”
  • Pirts mucas noma, kā arī pārvietojamās pirts un kublu noma (plašāk – https://www.visit.jelgava.lv)

Ilze Lujāne

Sabiedrisko attiecību speciāliste
ilze.lujane [at] zpr.gov.lv