Projekta SMEPRO partneri

Bilde

No 11.-13. oktobrim norisinājies ceturtais projekta “Uzņēmējdarbības atbalsta vides attīstība reģionos” SMEPRO REG (Nr. LVIII-056) pieredzes apmaiņas brauciens visu Latvijas reģionu uzņēmējdarbības atbalsta speciālistiem, kuri trīs dienu laikā iepazinās ar uzņēmējdarbības atbalsta vidi Vidzemē, kā arī apmeklēja dažādu nozaru uzņēmējus.

Vidzemes plānošanas reģiona speciālisti bija sarūpējuši dāsnu un iedvesmojošu programmu. Pirmā pieredzes apmaiņas diena sākās Alūksnē, kur apmeklēta Alūksnes biznesa stacija. Šeit dara Alūksnes alu, gatavo Alūksnes ezera zušu konservus, ražo keramikas un miksētu materiālu interjera dizaina priekšmetus, sniedz grafiskā dizaina un vizuālās reklāmas ražošanas, drukas un montāžas pakalpojumus. Ideja par biznesa staciju radusies apkopojot vairāk nekā 150 novada uzņēmēju viedokļus par aktuālo, trūkstošo un vajadzīgo. Ātri vien pašvaldība sapratusi, ka visas vēlmes realizēt nav iespējams, bet pirmos soļus var spert – nodrošināt telpas mazajiem uzņēmējiem, bet lielajiem angārus un sakārtotu infrastruktūru. Alūksnes biznesa stacija ir kā atspēriena punkts mazajiem, topošajiem uzņēmējiem. Šeit ar Latvijas uzņēmējdarbības speciālistiem pieredzē dalījās pārstāvji no Alūksnes alus darītavas, IMPRESS Print un “Pirāta kūpinājumiem”.

Nākamā pieturvieta pilsētā bija Alūksnes bānīša stacija, kur multimediālā ekspozīcijā, kas ierīkota vēsturiskajā un atjaunotajā Alūksnes dzelzceļa stacijas bagāžas šķūnī, iespējams doties virtuālā un mūsdienīgā ceļojumā un atklāt vienīgā regulāri kursējošā šaursliežu vilciena Baltijā stāstu. Dienas izskaņa bija Madonā, kur vakars pavadīts “Domu pieturā” – vīna darītavā, kur uzņēmuma saimnieces mamma Astra un meita Ilze sirsnīgā un emocionālā stāstījumā dalījās ar “Domu pieturas” ideju, saknēm un lepnumu par paveikto. Ģimene jau vairākās paaudzēs kopj latviskas mājas vīna gatavošanas tradīcijas no “nestandarta” augļu un ogu bagātībām, ko mums sniedz Latvijas meži un dārzi. Tā ir tapuši, piemēram, pīlādžu, plūmju, dzērveņu, brūkleņu, melleņu, cidoniju u.c. vīni.

SMEPRO partneri Alūksnes biznesa stacijā

Otrā diena iesākās LIAA Madonas biznesa inkubatorā, kur dalībnieki iepazīstināti gan ar tā darbību, gan Madonas pilsētas pašvaldības pieredzes stāstiem. Šeit īsteno dažādus projektus, kas veicina biznesa un infrastruktūras attīstību, organizē konkursus uzņēmējiem, kas stimulē konkurenci un mārketinga prasmes, kā arī ļauj jauniešiem izmēģināt dažādas profesijas.

SIA “Timber ART” specializējas pirtu un mikro māju ražošanā, šeit delegācija iepazina būvniecības procesu, materiālus un izaicinājumus. Uzņēmumā lepojas ar lielo eksportu, tomēr atzīst, ka šobrīd nozarē ir liela konkurence, un kļūst grūtāk noturēt savu pozīciju. Pēdējos gados liela daļa saražotās būves paliek arī Latvijā.

Nākamais apmeklētais uzņēmums bija SIA Letari, kas ražo gardus un uzturvērtībām bagātus tradicionālo čipsu aizstājējus – “O’byte snacks”. Uzņēmums ir radījis sešus čipsu veidus – no lēcām, brūnajiem rīsiem un kartupeļiem. Ražošanas laikā čipsi tiek piepūsti, nevis cepti eļļā – tas ir citādāks process, kas ļauj regulēt arī čipsu biezumu.

Dienas noslēgumā uzņēmējdarbības speciālisti apmeklēja kompozītbloku un palešu dēļu ražotāju “Baltic Block”, kur salīdzinoši lēts izejmateriāls kļūst par augstas kvalitātes preci. Gala produktam šeit ir būtiskas kvalitātes prasības – katrs klucītis tiek šķirots pēc augstuma un blīvuma. Ja kāds neatbilst rādītājiem, tas tiek samalts un pārstrādāts no jauna.

Vizīte Baltic Block ražotnē

Noslēdzošā pieredzes apmaiņas brauciena diena sākās radošajā kvartālā “Zeit”, kur uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Marģers Zeitmanis klātesošajiem stāstīja par tā izveidi un ieceri. Uzņēmējs lepojās ar ieguldīto darbu un resursiem, kas rezultējies visiem pieejamā vietā – te ērti jutīsies cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem, četrkājainiem pavadoņiem, kā arī ikviens, kurš vēlas atpūsties mūsdienīgi atjaunotā vietā.

Dienas otra puse aizvadīta Cēsīs, kur apmeklēta koprades māja “Skola6”, kas ir atvērta tikšanās vieta, radošo un digitālo industriju centrs, vieta mākslinieku darbnīcām un kopā strādāšanai. Turklāt šeit strādā pēc iniciatīvas “Jaunais Eiropas Bauhaus” vērtībām – ilgtspēja, iekļaušana un skaistums – bez šīm vērtībām nākotnē būs grūti iztikt.

Pēc tam Pasaules latviešu mākslas centrā notika “SMEPRO” projektā izstrādātās spēles izmēģinājums. Spēles gaitu moderēja izstrādātāju pārstāvis, kurš rūpējās par diskusiju kvalitāti un dažādu viedokļu izskatīšanu. Izspēlējām divas spēles daļas, pārbaudot gan savas debatēšanas, gan argumentācijas prasmes, iejūtoties gan biznesa atbalsta speciālistu, gan pakalpojuma saņēmēju ādā.

Projekta SMEPRO partneri

Pieredzes apmaiņas dalībnieki pavadītās dienas Vidzemē vērtēja atzinīgi. Daudz pieredzēts, uzzināts, sadzirdēts un arī apgūts. Augsti novērtēta Vidzemes pašvaldību attieksme un sadarbība kā ar mazajiem, tā arī lielajiem uzņēmumiem. Rīgas plānošanas reģiona pārstāvji norāda, ka šī bijusi bagātinoša pieredze – redzēt vidzemnieku domāšanas veidu – nevis, vai šo var izdarīt, bet kā to var izdarīt.

Vidzemes plānošanas reģiona pārstāve Inguna Kucina atzīst, ka šo pieredzes apmaiņas braucienu bijis viegli organizēt, jo bijusi plaša palīdzības komanda – mijiedarbība starp pašvaldībām un uzņēmējiem ir dabiska. Arī uzņēmēji pauduši prieku par uzņemto delegāciju – patīkami uzņemt cilvēkus, kuri jautā un kam interesē.

Projekts “Uzņēmējdarbības atbalsta vides attīstība reģionos” SMEPRO REG (Nr. LVIII-056) tiek īstenots Pārrobežu sadarbības programmā 2014.-2020. gadam. Projekta kopējais finansējums ir 183 456,87 EUR, Eiropas Savienības līdzfinansējums ir 165 111,18 EUR.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions, un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.

Ilze Lujāne

Sabiedrisko attiecību speciāliste
ilze.lujane [at] zpr.gov.lv