smepro partneri maizes muzejā

Bilde

No 20.-22. septembrim norisinājies trešais projekta “Uzņēmējdarbības atbalsta vides attīstība reģionos” SMEPRO REG (Nr. LVIII-056) pieredzes apmaiņas brauciens visu Latvijas reģionu uzņēmējdarbības atbalsta speciālistiem, kuri trīs dienu laikā iepazinās ar uzņēmējdarbības atbalsta vidi Latgalē, kā arī apmeklēja dažādu nozaru uzņēmējus un mācību iestādes.

Latgales plānošanas reģiona kolēģi bija parūpējušies par daudzpusīgu un piesātinātu programmu. Pirmajā pieredzes apmaiņas brauciena dienā kā pirmais izpētes punkts bija Z/S “Kotiņi”, kas klientiem piedāvā uz vietas audzētu, sagatavotu un sertificētu vasarāju sēklu, kā arī dažādus citus gardus un uzturā lietojamus produktus. Turklāt saimniecībā pārstrādā tikai to, ko paši audzējuši un ievākuši, nekas netiek iepirkts no citiem lauksaimniekiem.

Smepro partneri zemnieku saimniecībā

Nākamais pieturas punkts bija LBTU Malnavas koledža – vienīgā koledža Latvijā, kas māca unikālas lauksaimniecības programmas. Koledža saskaras ar problēmu, ka dažkārt audzēkņi nepabeidz mācības, jo darba devēji viņus “izķer” jau no skolas sola – jaunieši dodas darba gaitās, kas liek papildu slodzi uz izglītošanos, rezultātā tie pārtrauc mācības un turpina strādāt nozarē. Koledžas direktore Sandra Ežmale uzsver, ka svarīgi reģionā noturēt cilvēkus, tāpēc arī izglītības kvalitātei ir jābūt augstai, tāpat nepieciešams stiprināt Latvijas ārējo robežu, saglabājot izglītības iestādes un vietējo kopienu, lai robeža nepaliek tukša, lai cilvēki šeit dzīvo, strādā un gūst ienākumus.

Noslēdzošais dienas pieturas punkts ir SIA “Latgales dārzeņu loģistika”, kur tiek audzēti slavenie Mežvidu tomāti. Agronoms Juris Gruduls speciālistus iepazīstināja ar darba specifiku, audzējot luksusa klases tomātus un rūpējoties, lai būtu kā lielas ražas, tā arī pilnīgas garšas īpašības. Lai arī Mežvidu tomāti nav bioloģiski, tie ir ekoloģiski tīri un cītīgi apkopti.

Mežvidu tomātu siltumnīca

Pieredzes apmaiņas brauciena nākamā diena sākās ar vizīti Z/S “Liepkalns” jeb Griķu rezidencē. Šeit saimnieko pāris, kas atteicās no saviem augstajiem amatiem Rēzeknē, lai radītu ko savu. Saimniecība no desmit hektāriem ir izaugusi līdz 250 hektāru plašai teritorijai, turklāt, kā akcentē saimnieki – Aleksejs un Jūlija Danilini, galvenais mērķis ir uz esošām platībām maksimāli produktīvi strādāt tā, lai no viena hektāra iegūtu visaugstāko kvalitāti. Zeme nevar nepārtraukti ražot, nedodot tai atpakaļ. Šeit audzē griķus un citu labību, kā arī strādā pie divu veidu pārtikas uzņēmumu funkcijām.

Griķu rezidence

Diena turpinājās ar viesošanos Rēzeknes tehnoloģiju akadēmijā - sestajā lielākajā valsts augstskolā. Tai ir trīs fakultātes, 1500 studenti, kvalitatīvi mācībspēki un personāls. Lektors un pētnieks Antons Pacejs iepazīstināja ar skolas darbību, demonstrēja mācību telpas, tehnoloģijas, iekārtas, kā arī studentu radītās ierīces. Drīzumā augstskola apvienosies ar Rīgas tehnisko universitāti, kļūstot par RTU filiāli.

Lai gūtu papildu možumu, speciālisti tālāk devās uz kafijas grauzdētavu “Kuup”, kur uzņēmuma īpašnieks Oskars Maculevičs stāstīja par ražotni un grauzdēšanas procesu. “Kuup” ir pirmais uzņēmums Latgalē, kas sāka grauzdēt specializēto jeb augstākas kvalitātes kafiju. Viņš atklāj, ka paši grauzdētāji nosaka, kā grauzdēt kafiju, jo līdzīgi kā ir vīnu pasaulē, arī kafijai jūtamas dažādas garšu notis

Otrās dienas noslēdzošais pieturas punkts bija kokapstrādes uzņēmums SIA “Varpa”, kas strādā trijos virzienos - mežizstrāde, kokapstrāde, dārza mēbeļu ražošana un pārdošana Eiropas tirgū. Šobrīd uzņēmumam ir nopietnas domstarpības ar AS “Sadales tīkls”, kas būtiski ietekmē ražošanas apjomus. Lai šo situāciju risinātu, uzņēmumu apmeklējis pat Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Smepro partneri zemnieku saimniecībā

Trešajā un noslēdzošajā pieredzes apmaiņas dienā tās dalībnieki apmeklēja SIA “Regula Baltija”, kuru izstrādātos dažādos digitālos dokumentu autentifikācijas risinājumus lieto jau 170 valstīs. Uzņēmums ir sertificēts, piedāvā iekārtas, nodrošinājuma programmas, datu bāzes un māca klientus, kā strādāt ar produktiem – vienas pieturas veikals. Latvijā paliek aptuveni četri procenti no saražotās produkcijas, daudz ved uz ārzemēm – “Regula Baltija” 85 valstīs nodrošina robežu kontroli, tostarp Dubaijas lidostā.

Komercdarbības speciāliste Rita Ivanova aizvadīto pieredzes apmaiņas pasākumu vērtē atzinīgi: “Jūtu gandarījumu un prieku, ka Latgalē ir tik uzņēmīgi, atraktīvi, sirsnīgi un atsaucīgi uzņēmēji un ka spējām organizēt, manuprāt, interesantu, piepildītu un vērtīgu notikumu citiem plānošanas reģionu pārstāvjiem un uzņēmējdarbības speciālistiem.

Projekts “Uzņēmējdarbības atbalsta vides attīstība reģionos” SMEPRO REG (Nr. LVIII-056) tiek īstenots Pārrobežu sadarbības programmā 2014.-2020. gadam. Projekta kopējais finansējums ir 183 456,87 EUR, Eiropas Savienības līdzfinansējums ir 165 111,18 EUR.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions, un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.

Ilze Lujāne

Sabiedrisko attiecību speciāliste
ilze.lujane [at] zpr.gov.lv