Šajā pavasarī Zemgalē noslēdzās projekta "Re:Impact" rīkotais astoņu praktisko darbnīcu cikls, kas jauniešiem sniedza padziļinātu ieskatu sociālās uzņēmējdarbības pasaulē. Šobrīd, apkopojot rezultātus un dalībnieku atziņas, skaidri redzams iniciatīvas galvenais pienesums – ir iedvesmota jauna, sociāli atbildīga un uzņēmīga paaudze, kas ir gatava radīt risinājumus savu kopienu izaicinājumiem.

Projekta "Re:Impact" galvenais mērķis ir stiprināt sociālās uzņēmējdarbības vidi Zemgalē un Ziemeļlietuvā, veicinot jaunu, ilgtspējīgu un sabiedrībai nozīmīgu uzņēmumu veidošanos. Apzinoties, ka tieši jaunieši ir nākotnes sociālo inovāciju dzinējspēks, projektā īpašs uzsvars likts uz viņu izglītošanu un iesaisti, kas tika īstenota divos galvenajos virzienos: organizējot praktisku darbnīcu ciklu un paralēli izstrādājot jaunus sociālās uzņēmējdarbības mācību materiālus skolām.
Dinamiskas darbnīcas visā reģionā
No šī gada janvāra līdz aprīlim ZPR jaunatnes lietu speciāliste Kristīne Kode kopā ar pieredzējušu mentori, sertificētu supervizori un sociālo uzņēmēju Madaru Mickeviču vadīja interaktīvas un praktiskas darbnīcas jauniešiem Jēkabpilī, Bauskā, Dobelē, Brankās, Aizkrauklē, Aucē un Jelgavā. Kopumā tika noorganizētas astoņas tikšanās, pulcējot aktīvus un zinātkārus jauniešus, jaunatnes darbiniekus un izglītotājus no dažādiem Zemgales novadiem.
Darbnīcu mērķis bija ne tikai iepazīstināt ar sociālās uzņēmējdarbības jēdzienu, bet arī iedrošināt jauniešus saskatīt problēmas savā kopienā un caur uzņēmējdarbības prizmu radīt tām risinājumus. Strādājot gan komandās, gan individuāli, dalībnieki analizēja izaicinājumus savā vidē un attīstīja pirmās biznesa idejas ar sociālo ietekmi.
Kā uzsver ZPR jaunatnes lietu speciāliste Kristīne Kode: "Īstenojot darbnīcas, apzināti fokusējāmies uz jauniešiem ārpus lielajiem reģiona centriem. Bieži vien tieši viņiem pietrūkst šādu neformālās izglītības pasākumu, taču viņu redzējums par savas kopienas izaicinājumiem un vajadzībām ir nenovērtējams. Bija iedvesmojoši redzēt, kā jaunieši no dažādiem Zemgales novadiem ar aizrautību meklē risinājumus tam, kā paši saviem spēkiem var uzlabot dzīves kvalitāti sev un apkārtējiem. Tieši viņi ir tie, kas vislabāk jūt, kur sociālā uzņēmējdarbība var sniegt vislielāko pienesumu."
No problēmas līdz idejai: jauniešu skatījums
Darbnīcās jaunieši aktīvi identificēja problēmas, kas viņiem šķiet aktuālas. Diskusijās iezīmējās vairākas kopīgas tēmas, kas raksturīgas visam reģionam:
- Transporta pieejamība: Ierobežotas sabiedriskā transporta iespējas, kas apgrūtina nokļūšanu uz skolu, interešu izglītības nodarbībām vai pasākumiem.
- Darba vietu trūkums: Īpaši jauniešiem piemērotu un elastīgu darba iespēju trūkums savā novadā.
- Jauniešu mentālā veselība: Nepieciešamība pēc lielāka atbalsta, drošas vides un pieejamiem pakalpojumiem mentālās veselības stiprināšanai.
- Brīvā laika pavadīšanas iespējas: Kvalitatīvu un jēgpilnu pasākumu un aktivitāšu trūkums.
Šo izaicinājumu apzināšanās kļuva par pamatu konkrētu sociālās uzņēmējdarbības ideju radīšanai. Piemēram:
- Tīra vide un atbildīga atpūta. Reaģējot uz regulāru publisko atpūtas vietu piesārņošanu, jaunieši piedāvāja izveidot sociālo uzņēmumu, kas ne tikai izglītotu sabiedrību par vides saudzēšanu, bet arī slēgtu līgumu ar pašvaldību par šo vietu uzraudzību un uzturēšanu kārtībā.
- Pirmā darba pieredze. Kā risinājums jauniešu nodarbinātības veicināšanai tika piedāvāta ideja par mobilu ēdināšanas piekabi. Šāds uzņēmums ļautu jauniešiem elastīgos apstākļos gūt pirmās darba prasmes, pašiem uzņemoties atbildību par pakalpojuma kvalitāti un piesaistot mentorus ilgtspējīgai attīstībai.
- Otra elpa mēbelēm. Vēl viena ilgtspējīga ideja nodarbinātības jomā, kas apvieno aprites ekonomikas principus un radošumu, – veidot darbnīcu, kurā jaunieši atjauno un pārdod iedzīvotāju ziedotās vecās mēbeles, tādējādi radot gan pievienoto vērtību, gan darba vietas.
Ieguvumi un nākotnes potenciāls
Šis darbnīcu cikls jauniešiem ir sniedzis vairākus būtiskus ieguvumus:
- Zināšanas un prasmes: Jaunieši ir apguvuši sociālās uzņēmējdarbības pamatprincipus, attīstījuši problēmu analīzes, ideju ģenerēšanas un prezentēšanas prasmes.
- Reģionālās ekosistēmas stiprināšana: Izglītojot jauno paaudzi, projekts "Re:Impact" veido ilgtspējīgu pamatu sociālās uzņēmējdarbības attīstībai Zemgalē, izglītojot nākamos sociālos līderus un inovatorus.
- Iedrošinājums un pašapziņa: Praktiskais darbs un pozitīvā atmosfēra ir stiprinājusi jauniešu ticību saviem spēkiem un parādījusi, ka viņi paši var būt pārmaiņu veidotāji savā kopienā.
Noslēdzoties šim apjomīgajam jauniešu iesaistes posmam, projekta "Re:Impact" darbs turpinās jau stratēģiskā līmenī. Darbnīcās gūtās atziņas par jauniešu vajadzībām un reģiona izaicinājumiem kalpos par vērtīgu pamatu turpmākajam darbam ar reģiona pašvaldībām, šajā rudenī izstrādājot konkrētu rīcības plānu sociālās uzņēmējdarbības vides stiprināšanai. Tādējādi projekts no idejas dzirksts iedegšanas jauniešos pāriet pie sistēmisku un ilgtspējīgu pārmaiņu veidošanas visā reģionā.
Darbnīcas ir daļa no projekta Nr. LL-00020 “Sociālās uzņēmējdarbības ekosistēmas uzlabošana Zemgalē un Ziemeļlietuvā” (“Re:Impact”) aktivitātēm, kas tiek īstenots Interreg VI-A Latvijas-Lietuvas programmas 2021.-2027.gadam ietvaros. Projekta kopējais budžets ir 595 286,00 EUR, tostarp Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 476 228,80 EUR. Plašāk par projektu: https://www.zemgale.lv/lv/projekts/socialas-uznemejdarbibas-ekosistemas-uzlabosana-zemgale-un-ziemellietuva
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Zemgales plānošanas reģions, un tā var neatspoguļot Eiropas Savienības oficiālo nostāju.