Ar e-Mobilitātes Rīcības plāna izstrādi un prezentēšanu maija Zemgales plānošanas reģiona Attīstības padomes (ZPRAP) sēdē noslēdzies Interreg Europe projekta e-MOPOLI 1. posms – izstrādes fāze. Jūnija sākumā sācies 2. posms – ieviešanas fāze. Deviņi projekta partneri no astoņām valstīm 1. fāzes noslēguma pasākumā prezentēja savus izstrādātos plānus.

Atbilstoši programmas prasībām, Rīcības plāna uzdevums ir pilnveidot kādu politikas instrumentu, un ZPR gadījumā tā bija reģiona attīstības programma (AP). Projekts e-MOPOLI uzsākās 2018. gadā, un darbs noritēja pie esošās programmas 2015.-2020.gadam uzlabošanas, taču jau 2020. gadā bija skaidrs, ka Rīcības plāns ietekmēs arī jauno ZPR attīstības programmu 2021.-2027 (AP2027).

Lai analizētu esošo situāciju un noteiktu prioritātes, izmantojot noteiktu metodoloģiju veikts iekšējais analītiskais darbs partneru starpā, turklāt svarīgas šā darba veikšanā bija reģionālās iesaistīto pušu darba grupas. Šajās grupās piedalījās institūciju delēģēti pārstāvji no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Satiksmes ministrijas, kā arī Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD), kas pārstāvēja par ES fondu sadali un projektu ieviešanu atbildīgās nacionālā līmeņa institūcijas, tāpat arī vietējie un reģionālie pašvaldību, aģentūru, nozares NVO un universitātes pārstāvji, citi eksperti un interesenti.

Šī gada maijā noslēdzies darbs pie Rīcības plāna izstrādes, un tas tika prezentēts ZPRAP sēdē. Plāna ieviešana paredzēta 2021/-2022. gadā un tajā definētas trīs prioritātes – plānošana, inrastruktūra un tehnoloģijas, atbalsta pasākumi.

Pirmā prioritāte – plānošana – ietver divas darbības:

1) izstrādāt reģionālo Mobilitātes plānu 2021.-2030. gadam (MP2030) kā ilgtermiņa nozares dokumentu, kurā elektromobilitāte ir viens no MP2030 pamatstruktūras elementiem. Tas nodrošinātu elektromobilitātes ilgtermiņa attīstību reģionā un aptvertu dažādus valsts līmeņus – attīstību reģionālā, plānošanu vietējā (pašvaldību), kā arī ļautu pilnībā sadarboties ar atbildīgajām institūcijām valsts līmenī.

2) E-mobilitātes kā tēmas iekļaušana un integrēšana reģiona AP2027.

Abas darbības plānots ieviest 2021. gadā.

Otra prioritāte ir infrastruktūra un tehnoloģijas. Šajā sadaļā sadarbībā ar vietējo ieinteresēto pusi CSDD noteiktas divas uzlādes stacijas, kas papildus plānotajām līdz 2022. gadam tiks uzstādītas Zemgales reģionā – Neretā un Jēkabpilī. Tas ir būtisks uzlabojums situācijā, kad Jēkabpilij, kas ir otrā lielākā pilsēta Zemgalē, trūkst uzlādes staciju, savukārt Neretas apkaimē tādas nav vispār. Tas būs nozīmīgs ieguldījums reģiona vienmērīgai attīstībai e-mobilitātes jomā.

Noslēdzošā jeb trešā prioritāte ir atbalsta aktivitātes. Šajā plāna sadaļā ir paredzēts elektromobilitātes veicināšanas un iedzīvotāju informēšanas pasākums - elektromobiļu un visu citu veidu e-transportlīdzekļu salidojums un maratons. Pasākumu organizēs ZPR sadarbībā ar NVO – “Bezizmešu mobilitātes atbalsta biedrību”. Salidojumu un maratonu plānots īstenot tiklīdz Latvijā, nepārkāpjot epidemioloģiskās drošības noteikumus, drīkstēs organizēt masveida publiskus pasākumus.

Zemgales plānošanas reģions pateicas visām iesaistītajām pusēm par atbalstu plāna izstrādē un lūkojas nākotnē kopīgi sasniegt nospraustos mēŗķus.

Interreg Europe programmas projekta “e-MOPOLI” kopējais finansējums - 1 792 053 EUR (ERAF līdzfinansējums - 1 355 118 EUR), bet ZPR budžets ir 136 610 EUR (ERAF līdzfinansējums - 116 118,50 EUR).

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.

www.interregeurope.euwww.europa.eu

Informāciju sagatavoja:

Raitis Madžulis

Projektu speciālists
Raitis.Madzulis [at] zpr.gov.lv